Alman Dili ve Edebiyatı Bölümünün Bulunduğu Üniversiteler

• Konbuyu başlatan Eqe
  • Başlangıç tarihi
E

Eqe

Guest
106.png

Ankara Üniversitesi
Adres: Ankara Üniversitesi Rektörlüğü, Dögol Caddesi 06100 Tandoğan/Ankara
Telefon: 0312 2126040
Web:
www.ankara.edu.tr/

Ankara Üniversitesi 1946 yılında Başkent Ankara'da kurulmuş bir üniversitedir. Daha eski tarihlere dayanan köklü fakülteler Ankara Üniversitesi çatısı altında bir araya getirilmiştir. Ankara Üniversitesi, Üniversite Kanunuyla birlikte kurulan ve Türkiye Cumhuriyetinin ilk üniversitesi niteliğini taşıyan bir eğitim kurumudur. Türkiye'nin en önemli ve saygın üniversitelerinden biri olan Ankara Üniversitesi'nin en eski ve köklü fakültesi 1859 yılında kurulan Siyasal Bilgiler Fakültesi (Mekteb-i Mülkiye)'dir.

107.png

Atatürk Üniversitesi / Alman Dili ve Edebiyatı
Adres: Atatürk Üniversitesi 25240 Erzurum
Telefon: 0442 231 11 11
Web: www.atauni.edu.tr/

Cumhuriyet'in kurucusu Atatürk 1 Kasım 1937 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yasama yılını açış konuşmasında Doğu Anadolu'da büyük bir üniversite kurmanın gereğini ifade ederek, bu husustaki çalışmaları başlatma talimatı vermiştir. Atatürk'ün ölümünün ardından bu çalışmalara 12 yıl ara verildikten sonra konu, 1950 yılında tekrar gündeme getirildi. 1951 yılında oluşturulan bir komisyon Doğu Üniversitesi'nin Erzurum'da kurulmasını önerdi. 1954 yılında çıkarılan 6373 Sayılı Kanunla bu üniversitenin adının Atatürk Üniversitesi olması kararlaştırıldı. Aynı yıl Amerika Birleşik Devletleri A.I.D. teşkilatı aracılığı sonucu Nebraska Üniversitesi ile işbirliği anlaşması imzalanarak hazırlık çalışmaları hızlandırıldı ve 6990 Sayılı Atatürk Üniversitesi Kanunu'nun 7 Haziran 1957 tarihinde yürürlüğe girmesi ile kuruluş çalışmaları tamamlanmış oldu.
Üniversite 17 Kasım 1958 tarihinde bir ortaokul binasında Ziraat ve Fen - Edebiyat Fakülteleri ile öğretime başladı. İki fakültede 135 öğrenci ile öğretime başlayan Atatürk Üniversitesi, 2005-2006 öğretim yılı itibariyle 41.613 Öğrenci, 2.439 Öğretim Elemanı, 17 Fakülte, 20 Yüksekokul, 6 Enstitü, 16 Araştırma Merkezi, 100 binin üzerinde mezuna sahiptir. Şuan çok büyük bir kampüse sahiptir.

111.png

Cumhuriyet Üniversitesi / Alman Dili ve Edebiyatı
Adres: Cumhuriyet Üniversitesi 58140 Sivas
Telefon: 0346 2191010
Web: www.cumhuriyet.edu.tr/

Cumhuriyet Üniversitesi, Sivas'ta 9 Şubat 1974 tarihinde 1788 Sayılı Kanunla kurulmuş olan bir devlet üniversitesidir. 35.000'in üzerinde lisans ve önlisans öğrencisine, 1326 akademik personele, 1033 idari personele sahiptir. Görevdeki rektörü Prof.Dr. İlyas Dökmetaş'tır. Kampus alanı çok geniş olup Sivas merkezden 10 km uzaklıktadır. Her yıl yeni bölümler ve binalar hizmete açılmaktadır. Üniversite'de hem yüzlük hem de bağıl not sistemi kullanılmaktadır. Geçme notu 60 olarak belirlenmiştir.

117.png

Ege Üniversitesi / Alman Dili ve Edebiyatı
Adres: Ege Üniversitesi Kampüsü 35040 Bornova-İZMİR
Telefon: 0232 388 01 10
Web: www.ege.edu.tr/

Ege Üniversitesi, 1955 yılında İzmir'de kurulmuş olan bir devlet üniversitesidir.Türkiye'de kurulan dördüncü üniversitedir ve ülkenin köklü üniversitelerinden biridir.
Kampüs Bornova, İzmir'dedir. Kampus dışında Konak'ta Atatürk Kültür Merkezi, Menemen'de Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi, Kurudağ'da Rasathanesi, Urla'da ve Tuzla'da su ürünleri tesisleri, Mühendislik Fakültesi, kimya, tekstil, gıda ve biyomühendislik[2] bölümlerine ait pilot tesisleri,Ödemiş, Bayındır, Tire, Aliağa ve Bergama'da meslek yüksekokullarına ait tesisleri bulunmaktadır.

124.png

Hacettepe Üniversitesi / Alman Dili ve Edebiyatı
Adres: Hacettepe Üniversitesi Rektörlüğü Sıhhıye / ANKARA
Telefon: 0312 305 5000
Web: www.hacettepe.edu.tr/

Hacettepe Üniversitesi 1967 yılında Başkent Ankara'da devlet üniversitesi olarak kurulmuştur. Türkiye'nin en nitelikli yükseköğretim kurumlarından biridir. Mevcut 6 yerleşkesi bulunmaktadır. Ana Yerleşke Ankara şehir merkezinde bulunan Sıhhiye Yerleşkesi 210.238 m²'lik, Beytepe Yerleşkesi 5.877.628 m²?lik alan üzerinde kurulmuştur.

127.png

İstanbul Üniversitesi / Alman Dili ve Edebiyatı
Adres: İstanbul Üniversitesi, Beyazıt Kampüsü 34452 Beyazıt - İstanbul
Telefon: 0212 440 00 00
Web: www.istanbul.edu.tr/

İstanbul Üniversitesi (İÜ), İstanbul'da bulunan devlet üniversitesidir. Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethinin ertesi günü 30 Mayıs 1453'te kurulmuştur. Dünyanın en iyi 500 üniversitesi sıralamasına Türkiye'den giren 6 üniversiteden biridir. İstanbul Üniversitesi dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasında 2006'dan beri yer almaktadır. Üniversite, aynı zamanda Asya Pasifik bölgesinin en iyi 100 üniversitesi arasındadır.Üniversitede yaklaşık 55.000 lisansüstü, lisans ve ön lisans öğrencisi öğrenim görmektedir. Bu yükseköğretim işlemi 5000 öğretim üyesi ve öğretim elemanı tarafından gerçekleştirilmektedir.

135.png

Marmara Üniversitesi / Alman Dili ve Edebiyatı
Adres: Göztepe Kampüsü 34722 / Kadıköy - İstanbul
Telefon: 0216 414 05 45
Web: www.marmara.edu.tr/

Marmara Üniversitesi, uzun zamana dayanan mazisi, 2.800 civarında öğretim elemanı ve 50.000'i geçen öğrenci sayısıyla, İstanbul?da yer alan Türkiye?nin önde gelen yükseköğretim kurumlarından biridir. Dört dilde eğitim veren İktisadî ve İdarî Bilimler, Mühendislik, Teknik Eğitim, İletişim, Hukuk, Tıp, Eczacılık ve Diş Hekimliği Fakülteleri?ni bünyesinde toplayan Marmara Üniversitesi, bu özelliğiyle Türkiye?nin tek "çok dilli" üniversitesidir.

161.png

Namık Kemal Üniversitesi / Alman Dili ve Edebiyatı
Adres: Değirmenaltı Yerleşkesi Merkez/Tekirdağ
Telefon: 0282 293 38 66
Web: www.nku.edu.tr/

Namık Kemal Üniversitesi, 1 Mart 2006 tarih ve 5467 sayılı yasayla, Tekirdağ'da kurulmuş devlet üniversitesi. Üniversite, Trakya Üniversitesi'nin Tekirdağ çevresindeki yerleşkenin ayrılarak, yeni bir üniversite kurulmasıyla meydana gelmişti

145.png

Sakarya Üniversitesi / Alman Dili ve Edebiyatı
Adres: Sakarya Üniversitesi Rektörlüğü Esentepe Kampüsü 54187 SAKARYA
Telefon: 0264 295 5454
Web: www.sakarya.edu.tr/

Sakarya Üniversitesi?nin çekirdeğini 1970 yılında açılan Sakarya Mühendislik ve Mimarlık Yüksekokulu oluşturmuştur. Bu okul 1971 yılında Sakarya Devlet Mimarlık ve Mühendislik Akademisi?ne dönüşmüş, 1982-1992 yılları arasında İstanbul Teknik Üniversitesi?ne bağlı bir Fakülte olarak öğretim vermiştir. 3 Temmuz 1992 tarih ve 3837 sayılı kanun ile Sakarya Üniversitesi kurulmuştur.

146.png

Selçuk Üniversitesi / Alman Dili ve Edebiyatı
Adres: Adres bilgileri gelecektir
Telefon: 0332 241 00 41
Web: www.selcuk.edu.tr/

Konya'da üniversite açılması konusunun gündeme geldiği tarih 1955 yılıdır. Bu tarihte Konya'da üniversitenin kurulması için TBMM'de bir kanun tasarısı hazırlandı. Tasarı, Milletvekillerinin yarısından fazlası tarafından da imzalandı. Ancak tasarı talihsiz bir şekilde Milli Eğitim Komisyonu'ndan geçemedi. Bu tarihten 7 yıl sonra, 1962'de Konya, M.E.B.'e bağlı olarak açılan Selçuk Eğitim Enstitüsü veYüksek İslâm Enstitüsü ile üniversiteye sahip olma yolunda ilk ciddi adımını atmış oldu. Bu ilk adımın güçlendirilerek geliştirilmesi için1968 yılında Konya'da Üniversite'yi Kurma ve Yaşatma Derneği kuruldu. Nihayet duyulan yakın ilgi, gösterilen üstün gayret ve sarf edilen çabalar boşa gitmedi ve bugünkü Mühendislik-Mimarlık Fakültesi'nin nüvesini teşkil eden Mühendislik-Mimarlık Yüksekokulu kuruldu. Binası, dersanesi, personeli ve bütçesi olmadığı halde Üniversite'yi Kurma ve Yaşatma Derneği'nin gayretleri ile 1970-1971 eğitim-öğretim yılında çocuk esirgeme kurumuna ait bir binada (Gazi Lisesi yanı) hizmet vermeye başlayan bu yüksekokul, 5 Temmuz 1971 tarih ve 1418 sayılı kanunun 9. maddesine istinaden Konya Devlet Mimarlık Mühendislik Akademisi ünvanını aldı.
Üniversitenin kuruluşuna hazırlık safhasını teşkil eden bu üç okuldan asıl üniversiteye geçiş ise, 1975 yılında gerçekleşti. 11 Nisan 1975 tarihinde yürürlüğe giren "4 üniversitenin kurulması ile ilgili" 1873 sayılı kanunla yurdumuzda dört üniversitenin kurulması öngörülmüş ve Selçuk Üniversitesi' de bu kanuna istinaden kurulmuştur. 1976-1977 eğitim-öğretim yılında Fen Fakültesi ve Edebiyat Fakültesi olmak üzere iki fakülte, 7 bölüm, 327 öğrenci ve 2 kadrolu öğretim üyesi ile faaliyete geçmiştir.
Selçuk Üniversitesi için atılım yılı 1982 olmuştur. 20 Temmuz 1982 tarih ve 41 sayılı Kanun Hükmündeki Kararname ile ilk etapta üniversitenin çekirdeğini oluşturan Fen ve Edebiyat Fakülteleri birleştirilerek Fen-Edebiyat Fakültesi'nin kurulmasına, Selçuk Yüksek Öğretmen Okulu'nun Eğitim Fakültesi'ne dönüştürülmesine, Konya Devlet Mühendislik-Mimarlık Akademisi'nin, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi'ne dönüştürülmesine, Konya Yüksek İslam Enstitüsü'nün İlâhiyat Fakültesi'ne dönüştürülmesine, Hukuk, Tıp, Ziraat ve Veteriner Fakültesi ile Sağlık, Fen ve Sosyal Bilimler Enstitüleri'nin kurulmasına, Yabancı Diller Yüksekokulu'nun kaldırılarak Konya Meslek Yüksekokulu'na dönüştürülmesine, Niğde'de Niğde Meslek Yüksekokulu'nun kurulmasına, Kız Sanat Yüksek Öğretmen Okulu'nun Kız Sanat Eğitim Yüksekokulu'na dönüştürülmesine, Niğde Eğitim Enstitüsü'nün Eğitim Yüksekokulu'na dönüştürülmesine karar verilmiştir. 41 sayılı Kanun Hükmündeki Kararname ile bir anda 8 fakülte, 4 yüksekokul ve 3 enstitü seviyesine ulaşmıştır.
Bugün ise Selçuk Üniversitesi 16 Fakülte, 1 Devlet Konservatuvarı, 1 Yabancı Diller Yüksekokulu, 3 Yüksekokul, 22 Meslek Yüksekokulu, 4 Enstitü, 19 Araştırma ve Uygulama Merkezi ve 85.000'in üzerindeki öğrenci sayısı ile Türkiye üniversiteleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

151.png

Yüzüncü Yıl Üniversitesi / Alman Dili ve Edebiyatı
Adres: Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörlüğü 65080 Kampüs / VAN
Telefon: 0432 225 10 24
Web: www.yyu.edu.tr/

Yüzüncü Yıl Üniversitesi, 20 Temmuz 1982 tarih ve 41 sayılı kanun hükmünde kararname ile kurulmuştur. Üniversite Van Gölü'nün kuzey kıyısında ve Erciş yolu 15. km'de yerleşmiştir.

Alt