Alçakgönüllülük, Kibirlenmenin, büyüklük taslamanın zıttı. Alçak gönüllülük insanlara saygı duymaktır. Gösterişe değil öze önem vermektir. Allahü teâlâ, bütün kitaplarda, kibri kötülemiş ve yasak etmiştir. Kur’an-ı kerimde de, (Allah, kibirli olanları elbette sevmez!) buyurmuştur. (Nahl 23) Tevazu, beğenilen bir özelliktir. Ancak, sınırı çok iyi ayarlanmalıdır. Kişinin şahsiyetini ortadan kaldıran hafifmeşreplik tevazu değildir.

Kur’ân-ı Kerîm’de Allah’ın iyi kullarından söz eden bir âyette ilk başta tevazu erdemine işaret edilerek, “Onlar yeryüzünde tevazu içinde yürürler” (el-Furkan 25/63) buyurulmuştur.

İslâm tevazu’a büyük önem vermiştir. Peygamberimiz bu özelliği hem bizzat üstünde taşımış, hem de sözleriyle öneri etmiştir. Bir gün kendine bir adam getirilir, gelen şahıs korkudan titremeye başlar. Bunu gören Allah Resulu: “Sakin ol, ben bir melik değil, Kureyş ‘ten, kuru et yiyen bir bayanın oğluyum” buyurmuştur (Gazalî, İhyâu Ulûmi’d-din, Kahire, 1954, II, 483, 484).

Tevazu, alçakgönüllü olmak demektir. Böylelerine, mütevâzi insan denilir. Tevazu sahipleri kendilerinden aşağıda olanlara küçük muamelesi yapmaz, onları hor ve hakir görmezler. Arkadaşları arasında büyüklük taslamazlar. Vakar ise, ağırbaşlı olmak demektir. Vakûr kişiler mevki ve haysiyetlerinin hakkını gereği gibi korumasını bilen insanlardır.

Kur’ân-ı Kerim, doğruluğa dair pek çok âyet ihtiva eder. Sıdk, istikamet; hidâyet gibi çeşitli türevleri olan doğruluk, ahlâkî vasıfların tümünü kendinde toplar. Özünde Allah’a, meleklere, âhirete, kitaplara, peygamberlere inanan, mallarını akrabaya, yetimlere, yoksullara harcayan, namaz kılan, zekât veren, oruç tutan, sabreden, sözünde duran, cihat eden… müminlerin bütün bu vasıfları doğruluk hâlinin tezâhürleridir. Doğruluk vasfı, Doğru Yol’un anlaşılmasıyla gerçeklik kazanır.

İçimizdeki Güç

“Düşündüğümüzden çok daha kuvvetliyüz.” Evet bu doğrudur. İç gücümüz ne şekilde olursa olsun, kaynağı daima içimizdedir.

Bir insanın gerçek doğası mutluluk ve her zaman özgürlük üzerinedir. Kişinin gerçek potansiyelinin farkına varamadığı vakitler, genelde kendi bünyesinde abarttığı çatışmalar ve aşırılığın körüklendiği durumlardır. Bu sebeple, içsel gücü inşa etmek için tüm abartılardan kurtulmamız ve etrafımızda kendi gücümüz ve pozitifliğimizle dinlenmemiz bir hayli önemlidir. Kendi yeteneklerimizle tüm şüphelerimizden uzaklaşmak ve gerçek benliğimize karşı dürüst olmak, içsel gücümüzü inşa etmenin reçetesindeki iki önemli unsurdur.

Kendi kendimize karşı dürüst olmak, dürüstlükle dolu olmaktan diğer bir şey değildir. Bu erdem yalnızca yolumuzu pozitif olarak açmakla kalmaz, hemde çevremizdeki diğerleri için de aynı pozitif etkiyi üretir.

Dürüstlük ve Güç

Güç insanı dürüst yapmaz, ama dürüstlük insanı kuvvetli yapar. Bir insanda olmazsa olmaz olan zeka, alçakgönüllülük ve dürüstlüktür. Eğer sonuncusu yoksa ilk ikisiyle uğraşmayın.

Dürüst olmak, davranışlarınızda dürüst ve doğru olarak kabul edildiğimiz olumlu ve erdemli bir karakter özelliğidir. Bu, belirli değerlere sahip olduğunuzu iddia edip, eylemlerinizde başkalarını aldatabildiğiniz ikiyüzlülüğün tam tersidir. İnsanlar dürüst olanlara güvenir ve onlara saygı duymaya özen gösterir.

Dürüst olmak, en derin değerlere göre yaşadığın, herkese karşı dürüst olduğun ve daima sözünü tuttuğun manasına gelir. Dürüstlük, özellikle liderlerde çok kıymetli bir özelliktir.

Bu sebeple başarı yolculuğumuza damgasını vuran dürüstlük, önce kendi kendimize sonra da dünyanın geri kalanı için doğru ve realist, başkalarının hayatlarını kolaylaştırabilecek, hafifletebilecek ve hayatın her döneminde bizim en iyi versiyonumuzu getirebilecek bir harekettir.

Doğru ve realist bir benlik, yalnızca dürüstlükle kendimizi sınırlamak değil, hemde daha mütevazı ve kendisinin farkında olmakla mümkündür.


-Alinti-
 

lalala

Moderator
Moderator
Katılım
9 May 2019
Mesajlar
833
Tepkime puanı
877
Puanları
0
Yaş
34
Cinsiyet
Kadın
Dinimizde de önemi büyük olan tevazu..Bütün ilişkiler mütevazı davranıldığı zaman yumuşar, güzelleşir, enerji kaybedilmez. İnsanda var olan ego yani nefs, ortadan silindikçe, kalp güçlenir. Kalbin işi ise sadece sevgi ve muhabbettir. İnsan egosuz olmaz tabiki fakat egoyu arkaya çekince kalp güçlenir,.tevazunun ürünü sevgi ve muhabbet olarak ortaya çıkar. Han teşekkürler..
 

Han

En Güzel Edep Güzel Ahlaktir...!
Kullanıcı
Katılım
20 Ocak 2021
Mesajlar
7,620
Tepkime puanı
6,990
Puanları
0
Konum
Huzur🧿
Cinsiyet
Erkek
Dinimizde de önemi büyük olan tevazu..Bütün ilişkiler mütevazı davranıldığı zaman yumuşar, güzelleşir, enerji kaybedilmez. İnsanda var olan ego yani nefs, ortadan silindikçe, kalp güçlenir. Kalbin işi ise sadece sevgi ve muhabbettir. İnsan egosuz olmaz tabiki fakat egoyu arkaya çekince kalp güçlenir,.tevazunun ürünü sevgi ve muhabbet olarak ortaya çıkar. Han teşekkürler..
Asil ben Tesekkür Ederim..
 
Üst
Alt