Estetik yaptırmalı mıyız ? Neden Estetik Tercih Edilebilir ?

miSsy

New member
HanımZade
Güzellik .. Güzelliğin bir tanımı var elbette. Peki evrensel kabul edilen bir tanımı var mıdır ? Kültürler değiştikçe güzellik anlayışı da değişiyor. Daha doğrusu kadına çekici gelen noktalar değişiyor. Bir ülkede çok hoşlanılan ve çekici gelen bir özellik başka yerde beğeni görmeyebiliyor.

Güzellik.. Peki ama kime göre neye göre güzellik ? Aslında bu karmaşık yapının kültürü güzellik anlayışını da etkilemiş. Makyajsız makyaj görünümü tercih eden Almanlar sarı düz saçları ile dikkat çekerler. ßrezilya kadınlarının işi çok zor , bronz bir cilt, atletik bir vücut ve açık renkli gözler :) Yuvarlak gözler ve beyaz bir ten ise Güney Kore kadınlarının vazgeçilmezi. Güney Koreli kadınlar yuvarlak iri gözlere sahip olabilmek için estetik yaptırmaktan kaçınmıyorlar.

Hindistan'da ise güzellik ruh ve bedene dayanıyor. Yani sadece göze hitap eden bir güzellik değil aynı zamanda ruhu besleyen bir güzellik önemli onlar için. Bu yüzden de yoga vazgeçilmezleri.. Doğallıktan yana olan İngiliz kadınları içinse kaz ayakları bile birer güzellik simgesi.. İsviçreli kadınlar Sarışın mavi gözlü ve belirgin elmacık kemikleri ile bilinirler. Onların güzel görünüp görünmemeleri ise giyimleri ile eşdeğer :) Kısa boyun makbul olduğu yer ise Tayland.. Tayland kadınları için en önemli şey ise bakımlı bir cilt..

Matematikçilere göre yüz güzelliği gözlerin, dudaklar ve kulaklara olan uzaklığı ile doğrudan bağlantılıdır. Leonardo Da Vinci ömrünü Altın Oran ölçüsünü bulmak için harcadı. Matematikçiler yıllarca güzelliğin formülünü yazmaya çalıştı. Altın Oran ölçüsüne en yakın ölçülerde olan kadınlar güzel kavramına dahil edildi.

Tarih boyunca güzel hep güzel olmuştur. Mesela Afrodit, geçmişte güzelliği kabul ediliyordu ve günümüzde hala daha güzel kabul ediliyor.

Binlerce yıldır güzelliğe ressamlar, heykeltraşlar biçim vermiş. Aslında güzelliğe sanatçıların gözünden bakmak harika birşey. Peki güzellik sadece baktığımızda gördüğümüz şey midir ? Estetik bu konuda devreye giriyor. İnsanlar daha güzelinin peşinde olduğu için birçok kadını kendi doğal güzelliği tatmin etmiyor. Bu yüzden estetik günümüzde çok fazla tercih edilir hale geldi. Bir tek kadınlar değil erkekler tarafından da azımsanmayacak kadar çok tercih sebebi. Fakat günümüzde büyük sorunlardan biri haline gelen genç kızların estetik merakı. Fazla abartıya kaçıyorlar ve sahip oldukları kıymetli hazinelerinin ise farkında değiller. Doğal güzellik onlar için ikinci planda hatta bazısı için asla rağbet görmüyor.

Peki Sizin için önemli olan hangisi ?
Önceliğiniz hangisi yada tercihiniz ?
Estetik yaptırmalı mıyız ?
Hangi durumlarda estetiğe başvurmalı ?

Nihan

Farkım farkındalığında..
HanımZade
Hindistan'da ise güzellik ruh ve bedene dayanıyor. Yani sadece göze hitap eden bir güzellik değil aynı zamanda ruhu besleyen bir güzellik önemli onlar için. Bu yüzden de yoga vazgeçilmezleri..
Bu yazıda bana hitap eden en güzel güzellik anlayışı işte bu..
Günümüz kadını da erkeği de her ne kadar dış görünüşle kafayı bozmuş olsa da içi boş bir güzelliğin bi işe yaramadığını anladığında dibe vuruyor..
Belki de bu yüzden bu kadar yanlızız..
Bir diğer yandan da güzellik cidden göreceli bir kavram..
Etrafınıza baktığınızda cok güzel kadınların yanında çirkin adamlar çok yakışıklı adamların yanında çirkin kadınlar
İşte burda birde benim gözümden bak deniliyor..
Ya da şairin dediği gibi güzelliğin beş para etmez bendeki bu sevda olmasa..
Özetle her şeyden önce ruh ve beden sağlığı diyorum ve güzellik kesinlikle ayrıntılarda gizli..
Ama şu da bir gerçek ki eğer psikolojinizi bozacak doğuştan yada sonradan geçirdiğiniz bir rahatsızlığınız varsa elbette estetik olabilirsiniz ki buna Allah da izin veriyor..
Kendime baktığımda ise şükürler olsun harikayım sadece boyum 5 cm daha uzun olsa fena olmazdı :)

miSsy

New member
HanımZade
Hindistan'da ise güzellik ruh ve bedene dayanıyor. Yani sadece göze hitap eden bir güzellik değil aynı zamanda ruhu besleyen bir güzellik önemli onlar için. Bu yüzden de yoga vazgeçilmezleri..
Bu yazıda bana hitap eden en güzel güzellik anlayışı işte bu..
Günümüz kadını da erkeği de her ne kadar dış görünüşle kafayı bozmuş olsa da içi boş bir güzelliğin bi işe yaramadığını anladığında dibe vuruyor..
Belki de bu yüzden bu kadar yanlızız..
Bir diğer yandan da güzellik cidden göreceli bir kavram..
Etrafınıza baktığınızda cok güzel kadınların yanında çirkin adamlar çok yakışıklı adamların yanında çirkin kadınlar
İşte burda birde benim gözümden bak deniliyor..
Ya da şairin dediği gibi güzelliğin beş para etmez bendeki bu sevda olmasa..
Özetle her şeyden önce ruh ve beden sağlığı diyorum ve güzellik kesinlikle ayrıntılarda gizli..
Ama şu da bir gerçek ki eğer psikolojinizi bozacak doğuştan yada sonradan geçirdiğiniz bir rahatsızlığınız varsa elbette estetik olabilirsiniz ki buna Allah da izin veriyor..
Kendime baktığımda ise şükürler olsun harikayım sadece boyum 5 cm daha uzun olsa fena olmazdı :)

Yorumun için çok teşekkür ederim @Nihan gerçekten güzel cümleler ve güzel fikirler bende söylediklerine katılıyorum.. Sondaki özgüvene ise imrenerek güldüm :love:

A

AyLa

Guest
Sevgili @miSsy mm
Ilk önce çok güzel ve hassas bir duruma değindiğin için seni tebrik ederim canım .

Seninde paylaşımın da belirttiğin gibi, güzellik herkesin kendine yansıyanlardan hoşlanıp hoşlanmaması ile farklı fikir ve bakış açısı ve bazende tartışma ortaya çıkarır.
Şahsımca güzellik ilk bakışta dışta olmakla beraber, kişinin şahsi özellikleri ile daha da güzelleşir yada oldukça çirkin bir görünüşe yerini bırakır.
Daha yazacak bir çok şey var, ama şimdilik bunlar ile yetiniyor cevaplara geçiyorum ;)

1. Peki Sizin için önemli olan hangisi ?

-Doğal güzellik elbette en güzeli . Ama doğanın eksik kaldıklarını da tamamlamak olanaklıdır bence (aşırı abartmadan, ornek; Papağan şekli yada boya küpüne dalıp çıkmış gibi.

2. Önceliğiniz hangisi yada tercihiniz ?

-Birinci konuda cevaplandı

3. Estetik yaptırmalı mıyız ?

-Eğer kişi dış görünüşü konusunda ciddi ruhsal sorunlar yaşıyor ve toplum yada iş hayatında bu nedenle sorunlar yada dez avantajlar yaşıyor ise, estetik yaptırmak sart bir hale gelir .
Birde, kaza veya benzeri durumlara maruz kalınırsa, elbette ki dış görünümü estetikle düzeltmek normaldir .

4. Hangi durumlarda estetiğe başvurmalı ?

-Üçüncü soruda cevaplandı

miSsy

New member
HanımZade
Sevgili @miSsy mm
Ilk önce çok güzel ve hassas bir duruma değindiğin için seni tebrik ederim canım .

Seninde paylaşımın da belirttiğin gibi, güzellik herkesin kendine yansıyanlardan hoşlanıp hoşlanmaması ile farklı fikir ve bakış açısı ve bazende tartışma ortaya çıkarır.
Şahsımca güzellik ilk bakışta dışta olmakla beraber, kişinin şahsi özellikleri ile yada daha da güzelleşir yada oldukça çirkin bir görünüşe yerini bırakır.
Daha yazacak bir çok şey var, ama şimdilik bunlar ile yetiniyor cevaplara geçiyorum ;)

1. Peki Sizin için önemli olan hangisi ?

-Doğal güzellik elbette en güzeli . Ama doğanın eksik kaldıklarını da tamamlamak olanaklıdır bence (aşırı abartmadan, ornek; Papağan şekli yada boya küpüne dalıp çıkmış gibi.

2. Önceliğiniz hangisi yada tercihiniz ?

-Birinci konuda cevaplandı

3. Estetik yaptırmalı mıyız ?

-Eğer kişi dış görünüşü konusunda ciddi ruhsal sorunlar yaşıyor ve toplum yada iş hayatında bu nedenle sorunlar yada dez avantajlar yaşıyor ise, estetik yaptırmak sart bir hale gelir .
Birde, kaza veya benzeri durumlara maruz kalınırsa, elbette ki dış görünümü estetikle düzeltmek normaldir .

4. Hangi durumlarda estetiğe başvurmalı ?

-Üçüncü soruda cevaplandı

@AyLa cımm tek tek tüm soruları cevapladığın ve gerçekten konuyu her konudan değerlendirdiğin için çook teşekkür ederim. Hem mantıklı hemde içsel düşüncelerin , fikirlerin. Kesinlikle işte budur deyip katıldığım ''Şahsımca güzellik ilk bakışta dışta olmakla beraber, kişinin şahsi özellikleri ile yada daha da güzelleşir yada oldukça çirkin bir görünüşe yerini bırakır.'' .. :love:

A

AyLa

Guest
@AyLa cımm tek tek tüm soruları cevapladığın ve gerçekten konuyu her konudan değerlendirdiğin için çook teşekkür ederim. Hem mantıklı hemde içsel düşüncelerin , fikirlerin. Kesinlikle işte budur deyip katıldığım ''Şahsımca güzellik ilk bakışta dışta olmakla beraber, kişinin şahsi özellikleri ile yada daha da güzelleşir yada oldukça çirkin bir görünüşe yerini bırakır.'' .. :love:

Çok teşekkür ederim @miSsy mmm, benim için çok güzel ve değinilmeye gerek bir konu. Hele ki zamanınızda . Begendin ise ne mutlu bana bitanesi :love:

Tai_Pan

New member
Kullanıcı
Web sitesi
www.taipan.com.tr
''Doğallıktan yana olan İngiliz kadınları içinse kaz ayakları bile birer güzellik simgesi.. İsviçreli kadınlar Sarışın mavi gözlü ve belirgin elmacık kemikleri ile bilinirler. Onların güzel görünüp görünmemeleri ise giyimleri ile eşdeğer :)''
Yukarıdaki iki cümle sadelikten bahsettiği için bana göre ideal..
- Doğal güzellik kalbin yüze, göze, gülüşe yansıması ve cildin temiz bakımlı olmasıdır nazarımda..
- Yapay güzellik, kusur örtmekten başka bir şey değildir.. Yapay bir çiçeği koklayan bunu daha iyi anlayabilir..
- Gerçek, akıllı olanlar için; güzellik ise duygulu kalpler için yaratılmıştır. - Friedrich Schiller
- Estetik de ruhsal değil de sadece bedensel problemlerde (yanık, trafik kazası, hayatı riske sokan kilolar, doğuştan gelen bedensel problemler) vb. durumlarda yapılmalı diye düşünüyorum..
Güncel önemli bir konuya değinmişsin @miSsy .. Ellerine emeğine sağlık..

Minikçe

Well-known member
HanımZade
bende estetikten yanayım.bir kaç yıl önce mesela kulaklarımın kepçeliğine ne çok ağlamıştım.
öhümm
bencede kişiyi psikolojik olarak yıpratan bir yer düzeltilebilir.
bunun dışında @Tai_Pan ında dediği gibi doğal yaşlanan insanlar benim daha çok hoşuma giiidiyor.daha insani duruyorlar hatta

Son düzenleme:

miSsy

New member
HanımZade
''Doğallıktan yana olan İngiliz kadınları içinse kaz ayakları bile birer güzellik simgesi.. İsviçreli kadınlar Sarışın mavi gözlü ve belirgin elmacık kemikleri ile bilinirler. Onların güzel görünüp görünmemeleri ise giyimleri ile eşdeğer :)''
Yukarıdaki iki cümle sadelikten bahsettiği için bana göre ideal..
- Doğal güzellik kalbin yüze, göze, gülüşe yansıması ve cildin temiz bakımlı olmasıdır nazarımda..
- Yapay güzellik, kusur örtmekten başka bir şey değildir.. Yapay bir çiçeği koklayan bunu daha iyi anlayabilir..
- Gerçek, akıllı olanlar için; güzellik ise duygulu kalpler için yaratılmıştır. - Friedrich Schiller
- Estetik de ruhsal değil de sadece bedensel problemlerde (yanık, trafik kazası, hayatı riske sokan kilolar, doğuştan gelen bedensel problemler) vb. durumlarda yapılmalı diye düşünüyorum..
Güncel önemli bir konuya değinmişsin @miSsy .. Ellerine emeğine sağlık..

Çok Teşekkür ederim @Tai_Pan yorumun için. Bu konuyu açmama sebebsin bunu biliyorsun zaten ))
Paylaşmış olduğun Friedrich Schiller sözü ise konuya isabet olmuş.. Son cümlene tüm içtenliğimle katılıyorum ki zaten konunun özeti niteliğinde olmuş.

miSsy

New member
HanımZade
bende estetikten yanayım.bir kaç yıl önce mesela kulaklarımın kepçeliğine ne çok ağlamıştım.
öhümm
bunun dışında @Tai_Pan ında dediği gibi doğal yaşlanan insanlar benim daha çok hoşuma giiidiyor.daha insani duruyorlar hatta

Evet Canım seninde keyfiden çok rahatsız edici bir durumda kaldığında başvurduğun bir çare olmuş. Böyle durumlarda bende o seçeneğe başvurulabileceğini düşünüyorum.
Kesinlikle yaşlılıkta doğallık bence muhteşem güzeL geliyor :love: Tabiki bu da göreceli ))

Zulfikar

New member
Kullanıcı
Sevgili ArkadasLAr ; estetik diye bir tip dali yoktur. bu sosyete söylentisidir. aslen plastik cerrahi adi altinda yapilan cerrahi operasyonlardır. :=) Dogal olmak Dogal Kalmak ve doğal yaslanmak neyinize yetmiyor.

Minikçe

Well-known member
HanımZade
Evet Canım seninde keyfiden çok rahatsız edici bir durumda kaldığında başvurduğun bir çare olmuş. Böyle durumlarda bende o seçeneğe başvurulabileceğini düşünüyorum.
Kesinlikle yaşlılıkta doğallık bence muhteşem güzeL geliyor :love: Tabiki bu da göreceli ))
ama kulaklarım hala aynı yaptırmadılarki :p

Zulfikar

New member
Kullanıcı
AyLa Hanima bakin mesela :=) Kusursuz bir Gunes gibi Allahim bu ne güzellik :=)

Zulfikar

New member
Kullanıcı
öhümm
cokomel güzeli :=) sen muhteşem güzelsin.

miSsy

New member
HanımZade
ama kulaklarım hala aynı yaptırmadılarki :p

İnan bana yaptırdın sandım )) Ebeveynler genelde işin cerrahi kısmından ve sonrasından kaynaklı problemlerden dolayı çok düşünüp izin vermeyebiliyor. Tabiki onlarda kendilerince haklılar. Bu yüzden hakkında hayırlısını diliyorum @minikçe mmm :love:

Minikçe

Well-known member
HanımZade
İnan bana yaptırdın sandım )) Ebeveynler genelde işin cerrahi kısmından ve sonrasından kaynaklı problemlerden dolayı çok düşünüp izin vermeyebiliyor. Tabiki onlarda kendilerince haklılar. Bu yüzden hakkında hayırlısını diliyorum @minikçe mmm :love:
uzaylıyım bn :))

Alt