TikTok Trump Yönetimine Karşı Davasını Bugün Resmen Başlattı

BaRoN

Mevsim.Org Doğru Adrestesiniz
Yönetici
Çin merkezli kısa video paylaşma platformu TikTok, ABD Başkanı Donald Trump yönetimine karşı dava açtı. Şirket tarafından Trump yönetimine açılan davada asıl odak noktası Trump tarafından çıkarılan başkanlık emri oldu.
Sizlere dün paylaştığımız bir haberimizde TikTok'un, ABD Başkanı Donald Trump'a dava açmaya hazırlanıyor dava işlemlerinin pazartesi günü başlatılacağından da bahsetmiştik. İşte o dava işlemleri bugün başladı.

Çinli kısa video paylaşma uygulamasının Trump yönetimine açtığı bu dava uzun süredir geliştirilme aşamasındaydı. TikTok, Trump'ın uygulamayı ABD'de engellemek için çıkardığı başkanlık emrinden kısa bir süre sonra dava hazırlıklarına başlamıştı.
TikTok Trump yönetimine karşı davasını açtı
709048b9201142788037629ace8bbc0e14cbc1bc.jpg

TikTok tarafından yayınlanan basın açıklamasında, Trump yönetiminin endişelerine karşı ortaya koydukları çabanın görmezden gelindiğini, bu endişelere katılmasalar da iyi niyetle hareket ettiklerini ifade etti.

TikTok'un engellenme emrinin, uygulamanın Çin hükûmeti tarafından manipüle edildiğine yönelik spekülatif olasılıklar sebebiyle çıkarıldığını söyleyen şirket, ABD'deki kullanıcıların verilerinin güvenliği ve gizliliği için "olağanüstü önlemler" alındığını söylerken ABD'deki kullanıcı verilerinin diğer ByteDance ürünlerinden ayrıştırılması için yazılım bariyeri eklendiğini ifade etti.
b1a64133e5f65a0b79b80ec78dbfe012476a1b2e.jpg

Asıl şikâyet ise başkanlık emrinin sadece yargı sürecini görmezden gelmesi değil ayrıca "bulunamayan alışılmadık ve olağanüstü tehditler" olarak adlandırılan aktivitelerin yasaklanması yetkisi verdiği yönünde oldu. Şirket, yayınladığı açıklamada başkanlık emrinin yargı sürecinin sağladığı korunmayı ihlâl ettiğini ifade etti.

TikTok, çıkarılan başkanlık emrinin telekomünikasyon şirketleri ve telekomünikasyon altyapılarını çevreleyen potansiyel casuslukla ilgili olduğunu ancak TikTok'un emirde ifade edildiği gibi telekomünikasyon şirketi olarak sınıflandırılamayacağını söyledi. Ayrıca ABD'deki Yabancı Yatırımlar Komitesi ile bir yıldan uzun süredir şeffaflık ve iş birliği konusunda görüşmeler olduğunu ancak komitenin sürekli olarak anlaşmayı reddettiği ifade edildi.
9418164ee545fd3e462c812672bdb53786718124.jpg

Şu an TikTok, ABD'deki operasyonlarını satmak için çeşitli görüşmelerde bulunuyor. TikTok'un ABD kanadını almak isteyen şirketlerin ise yazılım devi Microsoft ve bir diğer yazılım devi Oracle olduğu ifade ediliyor.

Charismax

Well-known member
Kullanıcı
ABD'deki kullanıcı verilerinin diğer ByteDance ürünlerinden ayrıştırılması için yazılım bariyeri eklendiğini ifade etti.
Tam anlamadım ama galiba abd uygulamaya sızmış sonrada tiktok sakıncalı demiş gibi birşey anladım burdan
Asıl şikâyet ise başkanlık emrinin sadece yargı sürecini görmezden gelmesi değil ayrıca "bulunamayan alışılmadık ve olağanüstü tehditler" olarak adlandırılan aktivitelerin yasaklanması yetkisi verdiği yönünde oldu. Şirket, yayınladığı açıklamada başkanlık emrinin yargı sürecinin sağladığı
Dava gerekçesini hala anlamadım başkanlık emri derken ne olmuş ki öncesinde ?
Şu an TikTok, ABD'deki operasyonlarını satmak için çeşitli görüşmelerde bulunuyor. TikTok'un ABD kanadını almak isteyen şirketlerin ise yazılım devi Microsoft ve bir diğer yazılım devi Oracle olduğu ifade ediliyor.
Dava açtıgı ülkenin başkanının oldugu yerde satış buda değişik geldi.

Kısaca anlamadım anlata bilirmi biri ?

BaRoN

Mevsim.Org Doğru Adrestesiniz
Yönetici
Tam anlamadım ama galiba abd uygulamaya sızmış sonrada tiktok sakıncalı demiş gibi birşey anladım burdan

Dava gerekçesini hala anlamadım başkanlık emri derken ne olmuş ki öncesinde ?

Dava açtıgı ülkenin başkanının oldugu yerde satış buda değişik geldi.

Kısaca anlamadım anlata bilirmi biri ?
Abd tıktoka sızmaya çalışyor kısacası bilgiler bende toplansın dıye tıktok kabul eymeyınce abd tıktok bilgileri sızdıryor algısı uygulanmıştı dava buyuzden

Alt