Hayatımdan az kesit.

Me`Va

Mevsim.Org Doğru Adrestesiniz
Yönetici
IMG_20200718_005642.jpg

Daha 8 yaşında bir kız cocugu ateşlenir hastaneye kaldırılır ve üşütmüs bronşit başlangıcı tanısı konur. Bir hafta on gün yatar cıkıcak hastaneden son gün ignesi ayaktan serom takılınca ona verilir.
Eve gelince bireyşeylerin ters gittigin farkında degil kimse henüz. Bir iki gün sonra diz kapağından ayak bilegine dogru ayagı kasılır hergün biraz daha kasılır kapanır hergün biraz daha. Ve artık ayagı diz kapağından kople kapalı yürüyemez halde hastane yolu tutulur.

Yanlış tedavi sonucu ve yanlış yapılan bir igne ile kapılan enflasyon hayatında ne derin izler bırakacağını bilmez henüz bir hafta on gün icinde yürümeye başlar. Sorun yok sıkıntı yok sanılır.
Ve kız 16 sına gelir rahatsız lanır gene hastaneye gidilir. Ve doktor akciger de daha önceden kalma enfeksiyon un kaldıgı yanlıs tedavi sonucu orda kaldıgı ve cigerin bir kısmını kurutmaya basladı gı ögrenilir.
Ya daha gençsin demeler ameliyat İcin cok genc demeler gerek yok ameliyat a kaldıramazlar daha 16sında ne oldugunu anlamadan ölücek gibi davranan insanların arasında doktorların arasında kalmak. (sonra ne mi oldu neler mi yaşadı. Sonra. Devam

Me`Va

Yönetici
Ve sonra.
Bursa Türkan Akyol göğüs hastalıkları hastenesi dönemin baş hekimi benim hocam var Ankara. Da o bu ameliyat ı yapar seni ona yollucam bu ilacları kullan 20gün sonra gel bir hafta sonra benım başhekim hastanmış ve bir ay icinde vefat etti hastalıgı büyümeden belkide kurtarıcaktı kız. Doktor öldü. Baska bir doktora cıktı aylarca bitmeyen kontrol ler ameliyat lık durum yok agrı kecisiler ilaclar. Her ay bir torba ilaclar eve dön o ilaclarında yan etkisi olucak tabi ilerleyen günlerde okudukca görüceksiniz. Kız 20 yaşında evlenir. Eşi hastalık nı bilir ailesi kızı dışlar sebep mi? (Erzurumlu die.) cok tuafına gider neyse üzültü icine at bir sene icinde hastalıgı iyice nüks eder. 2yıl sonra İstanbul a giderler. Bir yılda orda işleri güzeldir bir özel sirketten ikisize işleri rahat birgün kız fenalaşarak hastaneye kaldırılır agzından kan geliyor. Durumu kötü.. Özel hastanede bir hafta yatar İstanbul. Sarıgazide kanser der birde kemoterapi verirler. Gene mi yanlış teşiş tedavi. Malesef.....
Kemoterapi sonucu saclarını aglıya aglıya kazır.
Bir arkadas ı iş yerinde bizim konyada bir arkadas var. Babası akciger kanseri orda prof güven Sadi sunam kurtardı adamı buralarda kendine yazık etme git dedi... Ve ne kaybederiz der giderler sükür.. Kanser degil hastalıgı nüks edince artık son evrelerinde broşlar kanıyor muş. Hastaneye yatar ve doktor ameliyat der. 16 yaşında olması gereken ameliyat 27 yaşında hic düşünmeden imza atar ve olur.. Biter mi hayır... He birde hani verilen agrı keci ler vardı ya... Onun yan etkisinde sürekli agrı kesici aldıgı İcin agrı eşi düşmüş yani hic bir agrı kesici agrısı ı dindirmiyor artık agrı ceke ceke ameliyat an sonra düzelmiş cok dawyanamadıgında yüksek doz ilac ile uyutuluyor. Bittimi sınavı sizce??..

lalala

Moderator
Moderator
Meva'cım, musibet ve hastalıklar insanlar için bir yükseliş merdivenidir. İnsanlar hayat boyunca, bolluk veya yokluk içinde kalabilir, sağlıklı iken hastalanır, sel, deprem vb. felaketlerle karşılaşabilir; bütün bu durumlarda insanın en büyük dayanağı sabırdır. Aksine davranış, insanı Allah’a isyana ve nankörlüğe sürükler. Biliyorum ki, sen çok sabırlısın, herşeyin üstesinden gelebilirsin.

Me`Va

Yönetici
Bitmedi...
Ameliyat an üc ay sonra kız kardeşinin dügünü var ve ananemiz cok hasta kız da rahatsız ama kimseye birsey demiyor annesi fark etmiş senin kontrol ün gelmedimi halsiz gözüküyorsun bir git istersen der. Yok iyim ben der annesi iyice kötü olur annesi kızım hastaneye git iyice rengin gtti der kızın hafiften agrıları baslar ona göre hafif yok anne ananem bu durumda gidemem lütfen sende kendini hazırla herseye der sadece. )) son gün yanında evde serom u bitmiş cıkarmış ananenin ilk defa annene uzun zaman sonra konusur kalkmak ister oturur acmısın der kız evet der son corbası verir ölüm iyligin nedir bilen varmı? Kız onun durumunun farkında ölüm iyligin bu annesine hazır ol der daha birsey diyemez. Sabah telefon calınca ananem vefat etti acma teli der kardesine ve evet annane vafat eder. 2gün sonra kız kötüleşir. Bişsey belli etmez ben artık kontrol e gideyim der cıkar bursadan konyaya gitmek üzere. Sonuc.. Akciger iflas etmis yani sonmuş biran önce mudahale edilmesi lazım.. Ameliyat olucagı söylemiş sadece evdekilere anne gece İcin bilet alır ama kız ameliyat a alınır. Arzu telini kızlara bırak der prof aşagı iniyoruz hocam ananem vefat etti!! Annem sesimi duymaz ise dayanamaz yanıma alsam ve mümkünse beni bayıltmadan ne yapıyorsanız yapın bunu duyan Hüseyin beyin eşi. Kendisi plastik cerrahi si doktor elimi tuttu ve benle asagı geldi neyse tüp takıldı uyutulmadı uyusturuldu ciger uyuşmuyor bu arada yapılan her Buda helede nefesi kesilicek gibi canı yandı daha başlamadan anne ben temografi ye iniyorum telefon cekmez bilgin olsun.. Ve işlem biter acının verdigi ses kısılması ile annem ben cıktım işlem yapıldı ben iyim eşim yolda gece yanımda olur benı birazdan uyuturlar merak etme der resim atar. En büyük üzüntüsü annesine yaşatıgı o günler. Annesi annesinin acısını yaşıyadan kızının yanına gtti bir hafta sonra düzelme olmaz genemi ameliyat?? Evet büyük bir ameliyat İcin hazırlık başlar. Kanlar bunulur. Bir hafta sonra ameliyat a alınır bu sol taraftan 3cü ameliyat ıydı artık cigerin bile soydular sogan soyar gibi yarısı gtti aldılar. Bir ay bitmesi ne 3gün var halen düzelme yok doktor böyle cıkarıcaz dedi...
Nasıl böyle cıkarıcaz nasıl olucak tüple yapıcak birsey yok der doktor.. Kızdan ümit kesilir ve o gece bir ölüm haberi ailenin evine ulaşır cevreye ulaşır herkez kızın öldüğünü sanar. Öldümü??

Me`Va

Yönetici
Hayır daha bitmedi...
Kızın daha 35 yaşındaki yengesi vefat etmiş bir anda. Ve kız o gün iyileşmiş tüpü cıkarmıs lar herkez ondan ümidi kesmiş ve ilk onun öldügünü sanmışlar. Öldürmeyen rabbim öldürmez..
Bugünlük bu kadar bitmedi...

Me`Va

Yönetici
Meva'cım, musibet ve hastalıklar insanlar için bir yükseliş merdivenidir. İnsanlar hayat boyunca, bolluk veya yokluk içinde kalabilir, sağlıklı iken hastalanır, sel, deprem vb. felaketlerle karşılaşabilir; bütün bu durumlarda insanın en büyük dayanağı sabırdır. Aksine davranış, insanı Allah’a isyana ve nankörlüğe sürükler. Biliyorum ki, sen çok sabırlısın, herşeyin üstesinden gelebilirsin.
Ben bana gelen rabbim den gelen herşeye razıyım. Rabbim herkeze herseyin hayırlı sını nasıp etsin. Bir gün isyan etmedim bir gün pes etmedim birgün neden ben demedim.

Fineas

Epik
Kullanıcı
Ben bana gelen rabbim den gelen herşeye razıyım. Rabbim herkeze herseyin hayırlı sını nasıp etsin. Bir gün isyan etmedim bir gün pes etmedim birgün neden ben demedim.
hadısı serıflerde peygamber efendımız buyurmus kı bır mumının basında bela musıbet gam keder eksık olmadan ölurse gunahsız olarak cennete gıder. Mumınden uc sey eksık olmazmıs ya hastalık eksık olmaz ya hakir olur yada fakır olur.

Me`Va

Yönetici
hadısı serıflerde peygamber efendımız buyurmus kı bır mumının basında bela musıbet gam keder eksık olmadan ölurse gunahsız olarak cennete gıder. Mumınden uc sey eksık olmazmıs ya hastalık eksık olmaz ya hakir olur yada fakır olur.
İşte bu yüzden dir ki. Rabbim den gelene razıyım. Sınav dayız..

Fineas

Epik
Kullanıcı
İşte bu yüzden dir ki. Rabbim den gelene razıyım. Sınav dayız..
dua etmeyıde unutmamak lazım duada ısrarcı olmamızı ogutluyor peygamber efendımız acele etmeden. Sabırın takdıre şayan ama duayıda eksık etme.Dua en kıymetlı amel :)

Me`Va

Yönetici
Nefes almaya devam ettikce devam eden sınav. Ve ara ara tedavi ve kontrol ler 2018 son ameliyat olucak sükür sag tarafta bu sefer sıra orayı da alırsa bisey kalıcak riksli sol yarım Dı. Neyse girdik cıktık sükür hani ölüm iyligin derler ya ameliyat dan sonra prof geldi güven bey Arzu nasılsın? İyim hocam diger ameliyat lar mı bumu? Bu hocam bırsey hissetmiyorum iki tane tüp var Arzu bak etrafına bu daha zordu zor gecti seni kaybediyorduk... Yok hocam ya iyim ben neyse ölüm iyligin dedikya ben bir tüp takılıyken kalkamayan ben wc digicem cıkarım sontayı dedim aklım basımda neyse sagolsun hemşire cıkardı tutucak tutma iyim ben! Sinir yapıyor bu arada ameliyat lar bu süreler yıpratıyor insanı melek gibi insanlar personel ine kadar adan z y hepsi Altan alıyorlar ve ben iki tüpü tuttum cıkalı uyanalı 1saat olmus yogun bakımda kalktım ayagı gidip geldim tek basıma benım kimseeye ihtiyaç ım yok. Ben iyim cıkartın beni burdan aslan kesildim tabi ya narkoz etkisi halen)) neyse bir iki gün sonra iyim die die normal odaya aldırdım kendimi annem basımda geldi sükür he bu arada annem le bir ay kaldık diger lerinide cıkamıcam die bu ameliyat in gününü bir kac gün sonra olucak dedim stres yapmasın hersey bitmiş olsun o genele kadar o burdada olsa bana olcak olur olmasada.. Normal odanın ilk gecesi. Benım degerleri düstü agrım İn haddi hesabı yok iyim die die cıkartırdım kendimi hemen hocaya haber verirler tabi insan öldügünü de görür mü bilincim gtti acımdan bacaklarımı sıkmısım baglamıslar gene yogun bakıma aldılar aanne ben ölüyorum! Diyprum duyan yok kelimeyi şehadet getirdim ve bir nefes aldım nefes alamazken sükür gözlerimi actım herkeze kızıyorum ölüyordum neden bakmadınız ölen yada vadesi dolana kim ne yapa bilir ki benım kide laf.. Bu arada son ameliyat diyordul demi. Sondu evet ama hastalık%10var alamadı hoca solunum yetmezliğine girebirlirmişim diger ide yarım die. Bu benım sınavım anladım olsun. Dedim birsey olmaz dikkat ederim bunla yaşamayı ögrenir im tabi İstanbul dan döndük biz diger bir aylık hastane yarısı iylesme e süreci temiz hava dogal meslenme bol yürüyüs simdi ne mi yapıyorum. Pes mi ettim hayattan? Yaşamaktan :)) hayır yiyor iciypr calısıyorum kendime yapıyor üretiyor ögreniyor um hergün Baska birsey ufaktan cifligim var ciflik dedigime bakmayın köy evinde yaşıyorum üc bes hersey den olsun istiyorum Allah nasıp eder se hepsi olucak ne kadar tuaf demi ölümlerden dönüp dünya İcin yaşamaya devam yalan dünya İcin.. Ders mi hersey den ders aldım.. Rabbim herkeze saglık versin..

lalala

Moderator
Moderator
Canım, her yaşanılanda olduğu gibi, yaşadığın hastalık süreci, senin hayata bakış açını değiştirmiştir. Sorunsuz nefes alabilmenin önemini anlamışsın, psikolojik savunmaların güçlenmiştir.

Alt